Myllyteatteri: SAARI
|
|
|
|
Mitä alkaa tulla esiin kun vetäytyy saarelle, valtameren reunalle? Kun arkinen jää taakse ja aaltojen pauhun läpi alkaa kuulua sisäisiä ääniä? Kun asiat pelkistyvät, ja herää kysymys, kuka minä olen? Mitä minussa on? Mikä elämässä on olennaista?
 Myllyteatterin Saari on esitys ihmismielestä, sen salaisuuksista ja voimista. Se on matka ihmisen identiteetin reunoilta syvälle sieluun. Saarella paljastuu, mitä miljoonia huoneita, kauniita ja rumia, ihmisessä on, ja kuinka helpottavaa on niiden tunteminen ja esiin tuominen.
Kaksi naista, Naohm ja Ohma, ovat erilaisine tarinoineen ja taustoineen tulleet samalle Saarelle. Siellä he katsovat silmiin valtamerta, itseään ja toista ihmistä.
Saarella tapaa kaksi näyttelijää eri kulttuureista: Yuko Takeda Japanista ja Kaisa Niemi Suomesta.
Hiotun fyysisessä, Johanna Juholan säveltämässä, musiikillisessa teatteriesityksessä puhutaan suomea, englantia sekä japania. Saarella pärjää myös ilman kielitaitoa.
Myllyteatteri luo Saaren pimeän kaupungin keskelle, ja kutsuu ihmiset olennaisten asioiden äärelle Espan lavalle, lämmitetyn, lasiseinäisen huoneteatterin sisälle, nauttimaan esityksestä ja kuuntelemaan esityksen oheen viritettyjä luentoja.
Esityksen kansainvälinen työryhmä:
Näyttelijät: Kaisa Niemi ja Yuko Takeda
Ohjaus ja käsikirjoitus: Miira Sippola
Säveltäjä: Johanna Juhola
Äänisuunnittelu: Johanna Storm
Valosuunnittelu ja viusaalisuus: Jani-Matti Salo
Puvustus ja rekvisiitta: Paula Koivunen
Tuottaja: Jan Liesaho / Myllyteatteri
|
|
|
|
Palaa
|
|
|
|
|